YOUBEELIGHT Explosion-proof Platform Light / Ceiling Light C 20W-120W
The YOUBEELIGHT Explosion-proof Platform Light / Ceiling Light C is designed for hazardous industrial environments requiring reliable explosion-proof lighting, corrosion resistance, and high protection performance. It is suitable for explosive gas atmospheres, combustible dust environments, offshore platforms, oil refineries, chemical plants, military facilities, oil tankers, and other dangerous locations.
Features
- Explosion-proof grade: Ex db IIC T6 Gb / Ex tb IIIC T80°C Db
- IP66 protection rating
- Suitable for Zone 1 and Zone 2 explosive gas atmospheres
- Suitable for Zone 21 and Zone 22 combustible dust environments
- Applicable to IIA, IIB, and IIC explosive gas atmospheres
- Suitable for T1-T6 temperature groups
- Ideal for corrosive gas, moisture, and high protection requirement environments
- Widely used in oil exploration, oil refining, chemical industry, military industry, offshore oil platforms, oil tankers, and other hazardous places
Technical Parameters
| Input Voltage | AC100-240V |
| Frequency Range | 50-60Hz |
| Power Factor | >0.95 |
| Power Efficiency | >90% |
| LED Working Voltage | DC36-48V |
| Color Rendering Index | Ra > 80 |
| Beam Angle | 110° |
| Luminous Decay Rate | 1-3% / 1,000hrs |
| LED Color Temperature | 3000-6500K |
| Working Temperature | -20°C to +45°C |
| IP Grade | IP66 |
| Luminous Efficiency | 120lm/W |
| Working Lifespan | >50000H |
| Power Line | VDE 3×1.0mm² |
Models and Dimensions
| Model | Dimension(mm) |
|---|---|
| YBL-Ex-HB-20WC | Ø211×192 |
| YBL-Ex-HB-30WC | Ø211×192 |
| YBL-Ex-HB-50WC | Ø211×192 |
| YBL-Ex-HB-60WC | Ø211×192 |
| YBL-Ex-HB-70WC | Ø254×229 |
| YBL-Ex-HB-80WC | Ø254×229 |
| YBL-Ex-HB-100WC | Ø276×246 |
| YBL-Ex-HB-120WC | Ø276×246 |









Reviews
There are no reviews yet.